İmplant Tedavisinde Başarı

Doku uyumlu bir malzeme olan titanyumun diş hekimliğinde kullanılmasıyla birlikte diş eksikliği ve takma protezler tarihe karışmak üzeredir. Yüzlerce marka ve uygulama kolaylığı ile sürekli konuşulan implantın başarı şansı haklı olarak akla ilk gelen soru. Bu sorunun cevabının çok bileşenli olduğunu görmek için bu sürece kısaca bir göz atalım.

Her şeyden önce tedavinin planlaması başarıyı etkileyen en önemli faktördür. En başta hastadan iyi bir ön bilgi alınır. Yapılan işlem kemik iyileşmesiyle doğrudan ilişkilidir. İyileşmeyi etkileyen faktörler implant başarısını da etkiler. Tedbir alınması gereken durumların başında sistemik hastalıklar, diyabet, karaciğer rahatsızlıkları, radyoterapi, kemoterapi, kemik yapımını ve beslenmesini etkileyecek ilaç kullanımı, sigara alışkanlığı, diş gıcırdatma gibi durumlar sayılabilir. Bunların bazılarında ek önlem alınır, kemik iyileşmesiyle ilgili soru işareti oluşturan durumlarda çeşitli testler yapılarak iyileşmenin tedavi için yeterli olup olmadığı ölçülür. Ayrıca kemik kalınlığı, tomografi gibi görüntüleme yöntemleriyle üç boyutlu incelenir ve implantın boyu, genişliği, konumu detaylı planlanarak uygulanır.

Çok çeşitli implant seçenekleri vardır. İmplantın şekli, kalınlığı, boyun kısmı, sayısı, konumu, vidalı olup olmaması, ağızda yapılacak olan protezin taşıyacağı yüke, kuvvetlerin açısına, kemik kalitesine, anatomik oluşumlara göre belirlenir. Başarı için biyomekanik uyumun üst düzeyde olması gerekir. Bunların yanı sıra protezin estetik planlaması ve çiğneme fonksiyonu, alt üst çene ilişkisi de planlamada dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır.

Bütün bu bileşenler el verdiği ölçüde uzun ve geniş implant tercih edilir ancak yeterli kemik dokusunun olmadığı durumlarda kısa implantlar uygulanır. Eğer uygunsa kemik greftleriyle kemik dokusu kalınlaştırılır. Bu durumda da implantın biyomekanik desteğiyle yapılacak protez titizlikle değerlendirilmelidir.

İmplantlarımız, üzerine yapılacak protezi taşıyabilecek uzunlukta ve sayıda olmalıdır. Örneğin, üzerine yapılan diş implanttan daha uzunsa implanta aşırı yük bineceğinden başarı şansı düşer. Tek bir implanta birden fazla sabit diş yapılmışsa gelecek kuvvetler kemik kaybına sebep olabilir. İmplantla doğal dişlerin bağlanılarak köprü yapılmasında veya değişik marka implantların bağlanılmasında da esneklik farkı olacağından implantlar tehlikeye girebilir. İmplanta gelen kuvvetin yönü de boyun kısmında kemik erimesine sebep olmayacak şekilde planlanmalıdır. İmplanta kemik dokusuyla sağlıklı bir şekilde birleşmesi için yeterli zaman verilmelidir. Kişiden kişiye ve her vakada değişmekle birlikte ortalama alt çenede iki ay üst çenede üç ay beklenmesi tavsiye edilir.

İmplant size kaybettiğiniz diş kökünü geri kazandırır. Eğer arka dişlerinizi kaybettiyseniz ve çenenizin sonunda dişleriniz yoksa köprü şansınız bile yoktur ve implant dışındaki çözümünüz takıp çıkarttığınız bir protezdir. İmplant uygulama durumunda ise sabit bir protez kullanma şansınız doğar. Eğer ağzınızda hiç diş yoksa, tek çeneye, durumuna göre yedi veya sekiz implant uygulamasıyla sabit protez sahibi olabilirsiniz. Ayrıca aşırı kemik erimesi olan dişsiz ağızlarda hareketli protezi destekleyen birkaç implantla protezinizin ve yaşamınızın kalitesini arttırabilirsiniz. Son yıllarda implant çeşitliliğinin artması ve üst düzey kaliteli markaların piyasaya girmesiyle birlikte ekonomik olarak da avantajlı duruma gelmiştir.

Çürük mekanizmasında rol oynayan tükürük yapımız, ağız bakımı gibi başka faktörleri de bir başka yazımızda inceleyeceğiz. Sağlıklı ve mutlu kalın.

İmplant gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra her yaşta uygulanabilir. İmplant uygulaması bazen bir diş çekimi kadar kısa sürede yapılmaktadır. Operasyon sonrası ağrı önceden alınacak tedbirlerle çok aza indirgenmektedir. Çok düşük ihtimal de olsa implantın tutmama durumunda eğer sistemik bir sorun yoksa tekrar uygulanabilmektedir.

Operasyon sonrası bakım da başarı şansını etkileyen faktörler arasındadır. Sigara kullanımı, sıklığı, operasyondan sonra hemen kullanımı iyileşmeyi etkiler. Ağız bakımı normal dişlerde olduğu kadar implantların sağlığı açısından da önemlidir. İmplant uygulamaları, düzenli bakım ve rutin kontrollerle kişilere uzun süreli ve konforlu bir kullanım olanağı sunmaktadır.

Gelişen teknik ve malzeme bilgisinin diş hekimliği alanına hemen yansımasıyla artık diş hekimine gitmek korkulu rüya olmaktan çıktı. İnsanlar doktorlarıyla birlikte kendi bedenleri üzerine en uygun opsiyonu seçip rahatlıkla tedavi süreçlerini geçirebiliyorlar.

EN   |   DE
Scroll to Top
Open chat